Αρχική » ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ » Σχολικές Δραστηριότητες » Δράσεις στην τάξη » Οδυσσέας 2024. Η δημιουργική χρήση των Τ.Π.Ε.

Οδυσσέας 2024. Η δημιουργική χρήση των Τ.Π.Ε.

Οι μαθητές του Ε1, σε συνεργασία με το 13ο Δημοτικό Σχολείο Νέου Ηρακλείου με την καθοδήγηση των δασκάλων τους, την Τρίτη 12/03/2024 «συναντήθηκαν» διαδικτυακά για την 2η τηλεδιάσκεψή τους στα πλαίσια του προγράμματος ΟΔΥΣΣΕΑΣ 2024.

Το θέμα της τηλεδιάσκεψης ήταν η «Δημιουργική χρήση των Τ.Π.Ε» μέσα από σενάρια και φύλλα εργασίας που δημιούργησαν οι εκπαιδευτικοί των τάξεων.

Τα παιδιά έπαιξαν με ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής μέσω Kahoot, έφτιαξαν το δικό τους συννεφόλεξο και παρουσίασαν τις εργασίες τους για την αποπλάνηση (grooming), τον διαδικτυακό εκφοβισμό (cyberbulling), τις ψευδείς ειδήσεις (fakenews), αλλά και τα θετικά του διαδικτύου.

Ημερολόγιο Δραστηριοτήτων

Ετικέτες