Waterwise – Το νερό με μέτρο

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ τάξης του σχολείου μας, στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, στη Θεματική Ενότητα «Φροντίζω το περιβάλλον» υλοποίησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Waterwise: Το νερό με μέτρο»

Κατανόησαν ότι το νερό είναι ένας πολύτιμος φυσικός πόρος ζωτικά σημαντικός για την ποιότητα της ζωής μας, ο οποίος δεν είναι ούτε ανεξάντλητος ούτε ίσα κατανεμημένος στη γη.

Τα παιδιά χωρισμένα σε πέντε ομάδες, θέλοντας να ευαισθητοποιήσουν τη σχολική κοινότητα, αποφάσισαν να ενημερώσουν και να υπενθυμίσουν για την αποφυγή σπατάλης του νερού, γράφοντας σύντομα μηνύματα, τα οποία κόλλησαν στους τοίχους του σχολείου και πάνω από τις βρύσες.

Τέλος, με αφορμή το ποίημα: «Από πού είσαι ποταμάκι» του Ζαχαρία Παπαντωνίου, οι μαθητές/τριες έγραψαν τα δικά τους ποιήματα για το νερό.

Το ηλεκτρονικό βιβλίο παρουσιάζεται καλύτερα στα προγράμματα περιήγησης Chrome, Edge και Safari

Ημερολόγιο Δραστηριοτήτων

Ετικέτες