Αρχική » ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ » Ευρωπαϊκά Προγράμματα » Erasmus+ » Πρόγραμμα Erasmus+: Επίσκεψη στο Rogatec της Σλοβενίας

Πρόγραμμα Erasmus+: Επίσκεψη στο Rogatec της Σλοβενίας

Τον Μάρτιο του 2022  στα πλαίσια του προγράμματος ERASMUS+ «Animal-assisted Education» (Τα Ζώα στην Εκπαίδευση), πραγματοποιήθηκε η προσχεδιασμένη συνάντηση των εκπαιδευτικών από τα συνεργαζόμενα σχολεία-κράτη που συμμετέχουν (Ελλάδα, Β. Ιρλανδία, Ισπανία, Σλοβενία και Τουρκία) στη Σλοβενία και συγκεκριμένα στην περιοχή ROGATEC. Ξεναγηθήκαμε στους χώρους του σχολικού συγκροτήματος, γνωρίσαμε στοιχεία του εκπαιδευτικού τους συστήματος, ανταλλάξαμε ιδέες, απόψεις που αφορούν στο πρόγραμμα ERASMUS+ και έγινε παρουσίαση δράσεων και δραστηριοτήτων που σχετίζονταν με τα ζώα του προγράμματος (γάτα, ψάρι, χάμστερ, σκύλο, άλογο) από κάθε χώρα-σχολείο. Γενικότερα, ήρθαμε σε επαφή με την κουλτούρα και τα πολιτιστικά στοιχεία που χαρακτηρίζουν τη χώρα αυτή και παράλληλα μας ενώνουν ως κομμάτια του Ευρωπαϊκού γίγνεσθαι.

Ημερολόγιο Δραστηριοτήτων

Ετικέτες