Αρχική » ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ » Σχολικές Δραστηριότητες » Δράσεις στην τάξη » Τα παιδιά της Ε’ τάξης ταξιδεύουν με τον “Οδυσσέα”

Τα παιδιά της Ε’ τάξης ταξιδεύουν με τον “Οδυσσέα”

Το τμήμα της Ε’1 τάξης του σχολείου μας συμμέτεχει στο προγραμμα του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Κρήτης, «ΟΔΥΣΣΕΑΣ 2024», ( www.edivea.org )

ΣΤο πρόγραμμα υλοποιεί την παιδαγωγική προσέγγιση για την αξιοποίηση της ΑΝΘΡΩΠΟΚΕΝΤΡΙΚΗΣ Τεχνητής Νοημοσύνης στην σχολική πράξη, με έμφαση στην ενθάρρυνση της Δημιουργικότητας και την καλλιέργεια της Κριτικής Σκέψης: ΔΙΕΡΕΥΝΩ-ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΩ- ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΑΙ-ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ!

Στο πρόγραμμα συμμετέχουν 49 σχολεία από 11 χώρες (Ελλάδα, Βουλγαρία, Ρουμανία, Γερμανία, Λιθουανία, Λετονία, Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής, Κίνα, Ιορδανία, Αίγυπτος και Κονγκό), 775 μαθητές και μαθήτριες και 50 εκπαιδευτικοί.

Ημερολόγιο Δραστηριοτήτων

Ετικέτες