Αρχική » ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ » Ευρωπαϊκά Προγράμματα » Erasmus+ » Συμμετοχή του σχολείου μας στο πρόγραμμα Erasmus+

Συμμετοχή του σχολείου μας στο πρόγραμμα Erasmus+

Το σχολείο μας εκπονεί το εκπαιδευτικό και διαπολιτισμικό  Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ “Implementing Animal-assisted Education” σε συνεργασία με τη Μεγάλη Βρετανία, Ισπανία, Σλοβενία και Τουρκία. Θέμα έχει τις καινοτόμες μεθόδους εισαγωγής των ζώων (συντροφιάς και φάρμας) στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Οι εκπαιδευτικές επισκέψεις (φυσικές και ψηφιακές) που θα πραγματοποιηθούν στόχο έχουν να ενημερώσουν τους/τις εκπαιδευτικούς  μας για τις νέες εκπαιδευτικές πρακτικές που αποσκοπούν στη βελτίωση της ψυχο-κοινωνικής, συναισθηματικής και μαθησιακής κατάστασης των μαθητών/τριών του σχολείου μας.

Συντονίστρια του προγράμματος: Δέσποινα Φελέκη ΠΕ06 Αγγλικών

Διαβάστε εδώ το νέο θεσμικό και νομικό πλαίσιο  για την ευζωία των ζώων συντροφιάς (Πρόγραμμα “ΑΡΓΟΣ”: Νόμος 4830/2021 – ΦΕΚ Τεύχος A’ 169/18.09.2021)

Ημερολόγιο Δραστηριοτήτων

Ετικέτες