Αρχική » ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ » Σχολικές Δραστηριότητες » Αγωγή Υγείας » Εισαγωγή των ζώων στην εκπαιδευτική ζωή και πρακτική

Εισαγωγή των ζώων στην εκπαιδευτική ζωή και πρακτική

Στα πλαίσια των δράσεων του σχολείου μας για την εισαγωγή των ζώων στην εκπαιδευτική ζωή και πρακτική εντάξαμε τον εθελοντισμό και τη φιλοζωική δράση. Η κτηνίατρος κυρία Ευδοξία Καραβάνη συμμετείχε εθελοντικά στις δράσεις στηρίζοντάς μας με τη στείρωση και ιατρική περίθαλψη του γάτου που φιλοξενούμε στο σχολείο μας όλη τη χρονιά.

Αρωγοί στις προσπάθειές μας ήταν και Αστυνομικοί μαζί με τους ειδικά εκπαιδευμένους σκύλους του Τμήματος Συνοδών  Αστυνομικών Σκύλων της Υποδιεύθυνσης Ειδικών Αστυνομικών Δυνάμεων Β. Ελλάδος, οι οποίοι επισκέφθηκαν το σχολείο μας. Ο Επόπτης κύριος Κωνσταντίνος Ποδογοριανιώτης  ενημέρωσε με την ομάδα του τους μαθητές του σχολείου για το ρόλο των σκύλων εργασίας από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα και ιδιαίτερα για τη συμβολή τους στην ανίχνευση εκρηκτικών υλών και ναρκωτικών. Ακολούθησε εντυπωσιακή επίδειξη με τα εκπαιδευμένα σκυλιά της Αστυνομίας.

Ημερολόγιο Δραστηριοτήτων

Ετικέτες