Λύσε τον Γρίφο!!!

Δράση εμπέδωσης κλίματος συνεργασίας και αποδοχής

Στο πλαίσιο των  εκπαιδευτικών δράσεων που έχουν σχεδιαστεί να πραγματοποιηθούν σε όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2023-2024, στο τμήμα Β1 του 1ου Δημοτικού Σχολείου Πλαγιαρίου, έγινε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της επίλυσης γρίφων και αναζήτησης παιχνιδιών για το στόλισμα του Χριστουγεννιάτικου δέντρου.

Η συγκεκριμένη δράση οργανώθηκε από τους μαθητές του Β1 σε συνεργασία με την εκπαιδευτικό της τάξης και τους τέσσερις  εκπαιδευτικούς Εδικής Αγωγής – Παράλληλης στήριξης.

Εφαρμόσθηκε η ομαδοσυνεργατική μέθοδος, οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες αναζήτησης των παιχνιδιών, σε δέκα επιλεγμένα σημεία του σχολείου.

Εκτός από το γνωστικό κομμάτι της επίλυσης γρίφων σε συνδυασμό με το γραπτό λόγο, οι μαθητές ήρθαν σε επαφή,  με την έννοια της ομάδας, της συνεργασίας μεταξύ τους,  της ενσυναίσθησης (βοηθώ το συμμαθητή/τριά μου) στην επίλυση του γλωσσικού προβλήματος, το μοίρασμα ρόλων και εκτέλεση οδηγιών.

Ακολούθησε συζήτηση στην τάξη, στις αρχές της δημιουργικής συνεργασίας και αλληλοβοήθειας.

Ημερολόγιο Δραστηριοτήτων

Ετικέτες