Αρχική » ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ » Σχολικές Δραστηριότητες » Δράσεις στην τάξη » Ημέρα Ενημέρωσης για τα Άτομα με Αναπηρία

Ημέρα Ενημέρωσης για τα Άτομα με Αναπηρία

ΟΛΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΟΛΟΙ ΙΣΟΙ

Στο πλαίσιο  της παγκόσμιας ημέρας  για τα ΑΜΕΑ (άτομα με αναπηρίες) 3 Δεκεμβρίου, στο σχολείο μας και κάθε τάξη ξεχωριστά σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς ΕΑΕ,   την Δευτέρα, 4/12/2023, έγιναν διάφορες δράσεις που σκοπό είχαν την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση  των παιδιών πάνω στις αναπηρίες (μόνιμες ή προσωρινές ).

1. Έγινε προβολή διαφανειών με θέμα τα άτομα με αναπηρία και πώς εντάσσονται ισότιμα στην κοινωνία.
  2. Προβολή σχετικών βίντεο με θέμα το φάσμα των αναπτυξιακών διαταραχών, των κινητικών αναπηριών και των γνωστικών δυσκολιών.
  3. Σε κάποιες τάξεις οργανώθηκαν παιχνίδια που αγγίζουν αναπηρίες όπως η τύφλωση και ακολούθησε ελεύθερη συζήτηση που στόχο είχε την ενσυναίσθηση των παιδιών πάνω στην αναπηρία αυτή  (δίνει κάποιος μαθητής οδηγίες σχετικές με σχέδιο και οι υπόλοιποι μαθητές προσπαθούν να αποτυπώσουν όσο καλύτερα μπορούν το συγκεκριμένο σχέδιο δίχως όμως να το έχουν δει).
  4. Όπως επίσης «γράφω το όνομά μου» στη γραφή των τυφλών Braille.
  5. Μετακινούμαι στην τάξη με διαφορετικά παπούτσια (διαφορετικότητα).
  6. Φορώ ακουστικά και προσπαθώ να συνεννοηθώ για κάποιο θέμα με κινήσεις των χεριών (κώφωση).
  7. Έγιναν συζητήσεις με βάση κείμενα παρμένα από το ανθολόγιο, όπως (ο Ξέρξης ο ξιφίας) κλπ.
  8. Προβολή ταινίας με θέμα την ειδική μαθησιακή δυσκολία «το καναρινί ποδήλατο».

Ημερολόγιο Δραστηριοτήτων

Ετικέτες